מעוסק פטור לעוסק מורשה

איך עוברים מעוסק פטור לעוסק מורשה? 
רישום עוסק פטור מבוצע בתחילת הפעילות העסקית.
במידה ואתה צופה שהכנסותיך השנתיות בעסק לא יהיו מעל לתקרת הכנסות עוסק פטור כ- 99,893 ש"ח בשנה תוכל להיות מסווג כעוסק פטור.(נכון לשנת 2021)
בנוסף ישנם עיסוקים מקצועות שלא יכולים להרשם כעוסק פטור וזאת למרות שאינך צופה הכנסות מעל לתקרה הקובעת לא תוכל להיות מסווג כעוסק פטור.
נניח שפתחת תיק עוסק פטור במע"מ וכעת החלטת שאתה רוצה לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה. 

מעבר מעוסק פטור לעוסק מורשה – מה זה אומר?
במידה והחלטת במהלך השנה לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה, יש לבצע את הפעולות הבאות:

  1. לגשת למשרדי מע"מ ולעדכן בטופס פתיחת תיק עוסק מורשה את סיווגך החדש. 
  2. עליך להביא איתך אסמכתא על קיום חשבון בנק. (אפשר צילום שיק מבוטל)

 האם קיימת בעיה לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה?
במידה ותרצה לעבור לאחר הרישום שלך במע"מ מעוסק פטור לעוסק מורשה תצטרך להוכיח לפחות שעברת את תקרת ההכנסות לעוסק פטור או שחל שינוי משמעותי בעסקך. מע"מ אינו משנה את סיווגך באופן אוטומטי רק על פי בקשתך אלא תצטרך לשכנע את מע"מ כי חל שינוי מהותי בעסק.

יש לציין כי אם היית נרשם מלכתחילה כעוסק מורשה, אזי לא היה כל שאלה וכל הוכחה על שינוי מהותי בעסק, כעת שהנך עוסק פטור ועדין לא עברת את תקרת הכנסות הפטור השנתית, מע"מ ירצה לדעת בדיוק מה הסיבה המהותית שכעת אתה רוצה להיות עוסק מורשה. 

לדוגמה:
נרשמת כעוסק פטור בעיסוק של נהג טרקטור ועבדת עם קבלות מול בעל עסק, כעת אחרי חודשים החלטת שאתה רוצה לרכוש טרקטור וברצונך לעבור להיות עוסק מורשה על מנת להזדכות במע"מ על רכישת הטרקטור.
במקרה זה היות וחל שינוי מהותי בעסקך, נוכל לשכנע את מע"מ לעבור מפטור למורשה על אף שלא עברת את תקרת העוסק פטור.
חשוב !! שימו לב שלא ניתן לדרוש מע"מ בגין רכישת הטרקטור אלא רק אם הרכישה בוצעה לאחר הרישום כעוסק מורשה.

מעוסק פטור לעוסק מורשה
עברתי להיות עוסק מורשה, האם ניתן לדרוש מע"מ תשומות בגין הוצאות שהיו לי בתקופה שהייתי עוסק פטור?

לא תוכל לקזז מס תשומות לפני רישומך כעוסק מורשה. רק מהיום שבו נרשמת כעוסק מורשה תוכל לקזז את מס התשומות, בשל סיבה זו יש חשיבות לשנות את סיווג הרישום טרם רכישות משמעותיות או הוצאות ניכרות שברצוננו לדרוש מע"מ בגינם. שונה הדבר מהותית ממקרה שבו טרם נרשמנו כלל במשרדי מס ערך מוסף וברגע רישום מלחתכילה כעוסק מורשה יותר לנו לדרוש תשומות טרם רישום עוסק מורשה במע"מ.

מה חובת הדיווח של עוסק מורשה למע"מ?
כעוסק מורשה חלה עליך חובת דיווח כל חודשים לרשות מס ערך מוסף בגין ההכנסות וההוצאות שלך בעסק. כעוסק פטור הנך חייב רק בדיווח אחת לשנה, הצהרה שנתית על מחזור העסקאות למע"מ עוסק פטור.

האם אחרי שנרשמתי כעוסק מורשה אפשר לחזור להיות עוסק פטור?
במידה ונרשמת כעוסק מורשה לא תוכל לשוב להיות עוסק פטור אלא אם כן תוכיח במשך שנתיים כי לא עברת את התקרה הקובעת לעוסק פטור.

עברתי את תקרת ההכנסות לעוסק פטור, איך מחשבים את המע"מ ?

 

ממולץ לקבל ייעוץ מתאים, יניב טולדנו רואה חשבון. 073-2549512

תגיות
איך לבחור רואה חשבון לעסק קטן ? אישור עוסק פטור דוח שנתי לעוסק פטור הוצאות מותרות בניכוי המדריך המקיף עוסק פטור המדריך לעוסק הפטור הקמת שותפות במס הכנסה הקמת שותפות במע"מ זכויות עובדים חישוב הצמדה למדד תשומות הבנייה חישובי הצמדה למדד תשומות הבניה להב -לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל מדד המחירים לצרכן וויקפדיה מדרגות מס על הכנסה מיגיעה אישית מדרגות מס לעצמאי 2016 מדרגות מס ויקפדיה מדרגות מס על הכנסה פסיבית לשנת 2016 מדריך ביטוח לאומי מדריך מס על השכרת דירה מדריך מס על השכרת דירה בישראל מיסוי הכנסות משכר דירה מס דירת מגורים לתושב חוץ מס על השכרת דירה מעוסק פטור לעוסק מורשה משרד רואה חשבון בפתח תקווה עוסק מורשה עסקים קטנים ובינוניים-וויקפדיה פקודת השותפויות פתיחת עוסק מורשה פתיחת עוסק פטור פתיחת תיק שותפים קרן השתלמות לעצמאי רו"ח בפתח תקווה רואה חשבון רואה חשבון במרכז רואה חשבון בפ"ת רואה חשבון בפתח תקווה רואה חשבון בפתח תקווה יניב טולדנו רואה חשבון לעסקים קטנים ובינוניים רואה חשבון מומלץ בפתח תקווה רואה חשבון פ"ת רואה חשבון פתח תקווה רשות התאגידים-רישום שותפות שותפות- ויקפדיה שותפות מוגבלת -ויקיפדיה שיעורי ביטוח לאומי לעצמאים בשנת 2017 שירות של תיאום מס

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם